Visszafordíthatatlan következményekről beszélnek az ukránok: rájöttek, hogy már nem csak Magyarországtól kell tartani

2025. július 17. 11:57

A Nyugat döntése, miszerint inkább elhallgatják Ukrajna jogállamisági problémáit, még sokba kerülhet Zelenszkijéknek. És ezt már az ukránok is látják.

2025. július 17. 11:57
null

Az Ukrajna újjáépítéséről szóló római konferencián (Ukraine Recovery Conference) Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyértelmű jelzést kapott: a Nyugat kész szemet hunyni a Gazdasági Biztonsági Hivatal „meghekkelése” felett. Ez Ukrajnában egy, a Nyugat által követelt intézmény, amely a gazdasági bűncselekmények elleni küzdelemért felelős. A szervezet új vezetőjének kinevezését az ukrán kormány továbbra is blokkolja – írja az Eurointegration.

Ezt is ajánljuk a témában

A nyilvánvaló törvénysértés és az EU egyik fontos anti-korrupciós reformjának megsemmisítésére irányuló kísérlet ellenére az ukrán kormány meg sem próbálja „legitimnek álcázni” tetteit – erre a nyugati partnerek az elhallgatás stratégiáját választották a probléma kezelése helyett.

Ukrajna jelenleg válaszút előtt áll – véli Anton Filippov, az ukrán portál szerzője, aki összefoglalta Szerhij Szidorenko a konferenciáról szóló beszámolóját.

Ezt is ajánljuk a témában

Ismert: a római találkozóra olyan kritikus időszakban került sor, amikor az Amerikai Egyesült Államok felülvizsgálni készül Ukrajnával kapcsolatos álláspontját.

Trump bejelentette az Ukrajnának nyújtott katonai segély folytatását, beleegyezett abba, hogy fenntartja, sőt némileg növeli is a nyomást az Oroszországra. „A római konferencia során az Egyesült Államok új álláspontot képviselt Ukrajnával kapcsolatban, és ezek a változások alapvetően pozitívak” – írja az ukrán szerző, majd emlékeztetett: Kellogg a békefeltételek rövid listáján Ukrajna szuverenitásának megőrzését nevezte meg elsődleges prioritásként.

Ezt is ajánljuk a témában

A pozitív hangulat azonban nemcsak az amerikaiaktól jött. Bejárta az egész konferenciát – olvasható a beszámolóban.

Két napig a fórum öt hivatalos színpadának egyikén sem merült fel az ukrán reformokkal kapcsolatos problémák témája. A magas rangú tisztviselők felszólalásai „csak azokról a hihetetlen sikerekről szóltak, amelyeket Ukrajna már felmutatott”.

Az EU és úgy eleve a Nyugat Ukrajnával szembeni kritikájának hiánya azonban végső soron Ukrajna ellen játszhat”

– hangsúlyozza a szerző.

Mint írja, az európaiaknak lehet egy magyarázatuk az óvatosságra: nemrég kezdődött az EU Tanácsának dán elnöksége, és Dánia igyekszik előrelépni az Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló tárgyalások első fejezetének megnyitásával, amelyet jelenleg Magyarország blokkol –

„ezért szerintük ebben az időszakban nagyon káros lenne olyan kijelentéseket tenni, amelyek kétségbe vonják Ukrajna jogállamisági mivoltát.” Tehát inkább elhallgatják a nyilvánvaló hiányosságokat, nehogy megnehezítsék Zelenszkijék útját az Európai Unióba. Trükkök százai, ugyebár.

A szerző azonban emlékeztet: az EU bővítési folyamatában a kulcsfontosságú döntéseket a tagállamok hozzák meg, és nem csak Magyarország akadályozhatja meg a tagság felé vezető utat.

De van itt valami még veszélyesebb. Hogyan biztosíthatjuk, hogy Kijevben ne alakuljon ki a büntetlenség érzése, amely további jogsértéseket eredményezne? – teszi fel a kérdést az Eurointegration újságírója.

Anasztaszija Radina, Volodimir Zelenszkij elnök Nép Szolgája pártjának képviselője, aki a Legfelsőbb Tanács (Verhovna Rada) Korrupcióellenes Bizottságának vezetője is elismeri, hogy a hallgatás negatív következményekkel jár majd az ország számára.

„Ha a folyamatok negatív irányt vesznek, további lépéseket láthatunk majd a reformoktól való eltávolodás érdekében.

És akkor, ha az EU nem ébred fel, és nem szab kemény feltételeket Ukrajnának, ez a folyamat csak tovább durvulhat, illetve visszafordíthatatlan következményekhez vezethet, beleértve Ukrajna EU-tagsági folyamatának további blokkolását” – zárja cikkét Anton Filippov.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Tiziana FABI / AFP

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tapir32
2025. július 17. 16:30
A magyar és az EU-s gazdákat kell támogatni és nem az EU-n kívülieket!
Tegnap
2025. július 17. 15:51
Biztonság Magyarországon csak akkor lesz, ha Ukrajna megszűnik létezni. Ennek azzal kell járni, hogy az utolsó náci banderista hohol is elpusztuljon. Pont ahogy ezt a pfizerkurva szervezi nekik Brüsszelből. Az a némber minden lapját a faszpianistára tette. Azt fogja elérni, hogy együtt dobják őket a pöcegödörbe. Fogunk még táncolni a sírjukon!
tapir32
2025. július 17. 15:07
A fasiszta ukrán rezsim több ízben megfenyegette Magyarországot. Miért támogatnánk a minket fenyegetőket? A béke a külhoni magyaroknak is a legfőbb jó. Aki a háború folytatását akarja, az a kárpátaljai magyarokat küldi a halálba! Magyar Péter magyargyűlölő, a gyilkosokat támogatja! Minden ember erkölcsi kötelessége kiállni a béke mellett és elítélni a háborút folytatni akarókat! A szankcióknak több halottja van Ny-Európában mint a Covidnak.
tapir32
2025. július 17. 15:06
Ukrajna lakosait kell megmenteni az elmebeteg, vérgőzös, idióta Zselenszkijtől és csürhéjétől! Le Zselenszkijjel és bandájával! Ki hiszi el, hogy az Ukrajnában élő emberek háborút akarnak? Ki hiszi el, hogy az Ukrajnában élő emberek élvezik, hogy nincs áram, nincs benzin, hogy nincs gáz, nincs olaj, nincs gyógyszer? Ki hiszi el, hogy a kezdeti önvédelmi lelkesedés után az Ukrajnában élő emberek meg akarnak halni, sebesülni, özvegyeket, árvákat akarnak maguk után hagyni? Az Ukrajnában élő emberek nem akarnak háborút! Aki tehette elmenekült, 5 millióan. A hadseregnek nincsenek új katonái, mert nem akarnak tovább harcolni az Ukrajnában élő emberek. Erőszakkal kell sorozni. Az Ukrajnában élő emberek nem akarnak háborút! A háborút Zselenszkij és támogatói, valamint Putyin tartja fenn.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!